Велосипедни удоволствия

Модератори: FIC-PATRIC, admin, icoberk

slowtraveler
Прохождащ
Регистриран: 08 апр 2013, 00:07

Велосипедни удоволствия

Мнениеот slowtraveler » 14 апр 2013, 19:06

Да споделя изключително приятната разходка, която си направихме преди няколко месеца с велосипедите :D
Та какво направихме:
Беше хубаво есенно време. Децата бяха заети, а с жената имахме няколко свободни дни.
Та запалих колата и драснахме за Берковица. Но преди това успях да напъхам моето и на жената колела в багажника (става със смъкнати задни седалки и демонтирани предни гуми на велосипедите (и двата са MTB с твърда опашка)... Пътя до Берковица - няма какво да се коментира - избираш не най-краткия маршрут, а там, откъдето може да се мине... Но тъй-като пътуваме за Берковица - спокойствието ни обзема предвариетелно, и 500км прелитат неусетно.

Та да се върнем на велосипедите:
Първия ден 'запалихме' колелата в посока Клисурски манастир. Пътуването есента е приятно (лятото доста напича докато стигнеш разклона за Ягодово). Е, ако не се смятат подвикванията покрай Раковица към жената 'брееей како - върти педалите' :) . След това навлизаш в горичките. Движението по пътя е слабо и практически автомобилите не те притесняват. Баира до манастира ни принуждава да смъкваме предавки и дори да направим почивка (както казва един приятел - това е защото сме градски 'тюфлеци' ) :)
С оплезени езици се появяваме пред манастира. Удряме по една вода при Павката, оставяме колелата там и отскачаме до манастира да запалим по няколко свещички за здраве, и продължаваме нагоре над манастира. Красотата на цветния килим е разкошна...
Изображение
Заредени от хубавия въздух поогладняваме, затова с бързо спускане (еееех, да беше все така - въобще нямаше да палим колата ) засядаме при прясната пъстърва на Сталин...
С биричка - ееех... Похапнахме доволно и ни понатежа.
Но въпреки това назад пътя върви неусетно (все пак до първия разклон за Бързия почти постоянно е надолнище).. Баира на Раковица вече ни умори, но от там до центъра - ръка да подадеш...
За него ден решихме, че това е достатъчно като спорт и преминахме на спирт :drunk: На следващия ден.... Ще разправям по-късно :tooth:

slowtraveler
Прохождащ

Re: Велосипедни удоволствия

Мнениеот slowtraveler » 15 апр 2013, 00:18

Та стигнахме до следващия ден...
Както сами знаете от личен опит - свежия берковски въздух не позволява на махмурлука да се развихри, и се събуждаш като репичка...
Решихме да покорим Ком... Не с колелета.
Но все пак - натоварих едното колело в багажника...
Качих баира докъдето можах - бях с кола с предно предаване, и както личи от наименованието - предаде се на пистата - не успя да драпа нагоре по тревичката.
Та оставихме колата малко над старата хижа (мързела е голяма работа) Изображение
Нагоре вече - пеш...
Изображение
Красота... А времето - разкошно...
На Ком - традиционното похапване, събиране на боклуците и надолу...
Стигаме до колата и да се върнем на велосипедите :)
Заявявам на съпругата, че назад тя ще кара колата, защото аз смятам да сляза до Берковица с велосипеда :)
Не мърмори много :tooth:
Сглобявам колелото и надолу по пистата... Там внимателно, защото камъните бяха много остри (а аз - по тениска, без протектори )...
От новата хижа надолу започна големия кеф. Съжалих, че си оставих горнището на анцуга в колата - в момента в който влязох в гората замръзнах...
Колелото хвърчи надолу (компа показа максимална скорост 60км/ч), дупките ги прелиташ - голям кеф...
Спрях на Здравец да напълня 3-4 бутилки (в раницата)... И пак надолу... Свистящ свеж въздух, адреналин и свежест...
Усещаш. как с въртенето на километрите и спускането надолу температурата се повишава.
Очаквах спирачките да позагреят (имаше доста агресивни спирания), но учудващо всичко бе безпроблемно...
Единствено при тези спирания доста шареше по пътя колелото и бе притеснително по изронения асфалт...
Но удоволствието бе върховно...
Стигнах до вкъщи доста преди жената :)
Продължението вечерта - както предходния ден :)

На следващия ден катерихме Ашиклар :) Нагоре си е зор (доста народ ни гледаше опулено докато катерим с изплезени езици) :)
Но те крепи радостта от спускането :)
Та за три дни врътнахме едни 50км сред разкошна природа и спокойствие...
Замислям се за багажник за велосипеди - поне да можем да ги пренасяме по-удобно...

DA_VINCHI
Прохождащ
Регистриран: 27 окт 2014, 10:16

Мнениеот DA_VINCHI » 28 окт 2014, 11:53

А те тука сме на една тема.Аз обичам рафтинга.Качвам колелото с колата,и се спускам.Щу белези имам не е истина.До Клисурския бива с колело.Ама за Ком....ме мръзи.Стана късно май за рафтинг,но може да организираме едно спускане от Щърковица....Ако не е дълбок снега горе?

slowtraveler
Прохождащ

Мнениеот slowtraveler » 28 окт 2014, 12:36

Ами то условия за рафтинг имаше в Берковица наскоро (малко черен хумор ама нейсе) .....
За Ком - само участъка със спускането - нагоре - с кола :)
Обаче сега много се е разбил пътя и на пролет няма да е много за колело (за танк-по-може) :tooth:

DA_VINCHI
Прохождащ

Мнениеот DA_VINCHI » 28 окт 2014, 12:55

Aаз това лято така се спусках от Котеновци.Три спукани ребра и цялата дясна страна ми беше ожулена. :dknow: Да не говоря за байка...... От Костенския баир-и там ровини.Но Митко го ремонтира редовно колелото.А мен джипито :(
Имам идея за следният преход:Берк,Боровци,Замфирово,Пърличево,Черкаски,Ягодово и Берковица.40 км е някъде.Плюс минус.

slowtraveler
Прохождащ

Мнениеот slowtraveler » 28 окт 2014, 13:45

Да, това е хубава разходка за раздвижване...
Ама лятоска :tooth:
Обаче трябва протектори/каска ....

DA_VINCHI
Прохождащ

Мнениеот DA_VINCHI » 28 окт 2014, 13:50

Споко.Аз като живеех в София ходех на работа с колелото.По бързо ставаше.60 минути връткане педалите в една посока.Зор беше да пресека Бул.Сливница и Европа.Имам всичко.А жилетка има в колата.Да преживеем зимата.

slowtraveler
Прохождащ

Мнениеот slowtraveler » 28 окт 2014, 16:06

Аз и сега си ходя понякога с колело на работа, обаче маршрута ми е из парк и нямам лично предпазно оборудване...
Колелото иначе е оборудвано - як фар (автомобилите ми примигват нощем да мина на 'къси' :tooth: )

DA_VINCHI
Прохождащ

Мнениеот DA_VINCHI » 29 окт 2014, 11:31

Аз фар нямам.Ама имам челник.И има къси,дълги и примигва.Имах светещ стоп,но при едно падане-отиде та се не виде.

Върни се в “Туризъм”